Kde je vlastně rozdíl mezi společenským pitím a skutečnou závislostí, která může do budoucna přinést mnoho problémů v ekonomické i sociální rovině? Alkoholika rozhodně nepoznáte na první pohled, závislost se může rozvíjet poměrně pomalu.
Rizikové pití jde ruku v ruce s různými životními trably, vidina alespoň krátkého úniku z reality je pak lákavá. Alkohol však není lékem a ohrožovat nemusí vždy jen zástupce mladé generace nebo muže v produktivním věku. Příklady vždy táhnou, bohužel i v negativním slova smyslu, a proto je rozvoj alkoholismu snadnější, pokud si denně dopřává alkohol i někdo z blízkého okolí.
Tolerance alkoholu se postupně zvyšuje
Jiné zájmy jdou stranou a zůstává jen plná lahev. Tolerance se navyšuje, když dříve stačila jedna sklenka, dnes už jsou nutné dvě. Závislost na alkoholu je bohužel bludným kruhem, v němž se závislý člověk bez cizí pomoci neustále točí a nevidí žádnou cestu. Kde je přesně hranice tzv. problémového pití? Jsou to potíže v rodině, zaměstnání, sociálních vztazích a tak podobně. Někdy k alkoholické závislosti vedou i přátelé, kteří mají k alkoholu značně pozitivní vztah. Rozvod, ztráta práce, ale i další příčiny vedou k otevření první lahve, problémy se potom zdají menší a nebezpečí je už za dveřmi. Týkat se přitom mohou tisíců lidí, pro některé je nepříjemné přiznat si závislost a jít se léčit pod odborným dozorem.
Mnohdy pomůže i podpůrná léčba
Pozitivní emoce, nová chuť do života, snaha o zlepšení životního stylu a lepší motivace. I o tom je rozhodně podpůrná psychoterapie, která je v krizových životních situacích doslova a do písmene pomocnou rukou. Nedostat se zpět do stavu závislosti, ale začít nový život. Cesta může být poměrně dlouhá, ale první krok musí chtít udělat sám pacient. Bez projevu dobré vůle léčba nebude fungovat. Kdo si problémy připustí a bude je chtít řešit, dostane se ve svém snažení mnohem dál.