Při vaření jakékoliv světové nebo domácí kuchyně se neobjedeme bez celé řady koření. Některé druhy jsou v každé kuchyni a některé bychom našli pouze u opravdových gurmánů nebo odborníků. Tymián patří k těm, které stojí asi uprostřed této cesty. Většinou se ale v českých kořenkách vyskytuje. Jen málokterý kuchař si umí bez tymiánu představit například svíčkovou.
-
Můžeme ho používat jako jednodruhové koření anebo například jako součást oblíbeného provensálského koření.
- To nachází největší uplatnění při přípravě pečených mas, polévek nebo omáček.
- Může se také přidat do těstovin nebo dresingů.
- Je rovněž součástí mnoha receptů na grilovací marinády.
Tymián se dá pěstovat doma i na zahrádce
Tymián je nízký keř, jehož malé tmavě zelené lístky jsou stále zelené. Sběr a využití je tedy možné po celý rok. Kromě toho, že je to vítané koření v naší kuchyni, jedná se i o krásný keřík, který můžeme pěstovat na zahrádce anebo si ho dát například na balkón či okenní parapet. Nejen, že nám poskytne neustále přísun aromatických lístků, ale okno i zkrášlí.
- Pro využití v kuchyni jsou určené především kvetoucí natě.
Tymián kvete od května do července. Ideální doba pro sběr je těsně před rozkvětem, protože obsahuje nejvíce aromatických látek. Je doporučováno stříhat kvetoucí natě za suchého počasí a poté sušit v tenké vrstvě na vzdušném místě. Pochopitelně ne na slunci.
- Tymián ale můžete používat po celý rok.
- K dochucení pokrmů postačí jen lístky.
Tuto bylinku také využívá lidové léčitelství.Při nadýmání nebo průjmu uklidní střeva a při nachlazení, rýmě nebo onemocnění horních cest dýchacích pomůže s léčbou. Bylinkáři ho také doporučují při zánětech dutiny ústní, protože má prokazatelně antiseptické účinky.
- Jestliže do čaje přidáte med, vůně se krásně propojí a vy získáte ideální nápoj pro chladné zimní večery.