Existuje celá řada staveb, jejichž vznik doprovázejí legendy nebo zajímavé příběhy. Za jednou z nich se můžeme vypravit do Jizerských hor. Pokud se vydáme cestou z Tanvaldu do Harrachova, pak cestou potkáme architektonickou perlu, kterou je rozhledna Štěpánka. Ačkoliv působí velice přívětivě, věž v minulých letech přitahovala smůlu nejen jejím stavitelům. Tato nejstarší rozhledna v Jizerských horách se začala stavět už roku 1847.
- Stavbu zahájil kníže Camill Rohan.
- Stavební práce byly ale brzy pozastaveny.
A kde vzala rozhledna své jméno? Kupodivu to nebylo po žádné krásné ženě, ale na počest arcivévody Štěpána Františka Viktora Habsbursko-Lotrinského, který do tohoto kraje několikrát zavítal. Poté, co cikánka předpověděla Rohanovi, že dokončení stavby bude znamenat jeho smrt, stavba zůstala po několik dalších let rozestavenou. V té době v ní našel nešťastnou náhodou smrt jeden mladík.
Do osudu rozhledny zasáhl kulový blesk i nacisté
Rohanovi to ale přeci jen nedalo, a tak se rozhodl stavbu přeci jen dovést do úspěšného konce. Roku 1892 byla rozhledna slavnostně otevřena. Měsíc nato kníže Rohan umírá. Bylo mu 92 let.
- Události, které doprovázely rozhlednu, ale ještě nejsou zdaleka u konce.
Jednoho dne si ji za cíl zvolil kulový blesk, který ji poničil. A nakonec ji v době druhé světové války obsadili nacisté, kteří se tu scházeli, aby uctili památku svých padlých hrdinů.
- Na jejich počest tu také vystavěli památník s hákovým křížem.
Po druhé světové válce byl nejprve Čechy odstraněn hákový kříž, a nakonec i samotný pomník. Při pádu do údolí se pomník rozpadl na několik kusů. Na místě zůstal jen podstavec.
- To ale ještě zdaleka není vše.
-
Po několika desetiletích byl pomník znovu sestaven a před několika lety opět instalován na původní místo.
- Názory na tento akt jsou různé.
Rozhodně ale rozhledna Štěpánka stojí za návštěvu.