Nastává doba adventní, kdy hospodyňky nakupují průběžně zásoby. Pečlivě vybrané mouky, moučkový cukr, nesmí chybět ani ten vanilkový. Tady pozor! Dovolíme si vás upozornit, abyste byly ostražité a dívaly se, co kupujete. Milé kuchařinky, je velký rozdíl mezi vanilkovým a vanilinovým cukrem. Nenatahujte ruku automaticky pro levnější balíček, ale všimněte si, co je na něm napsáno. Zpravidla bývají ve slevě vanilinové cukry a ty nemají s pravou vanilkou vůbec co dočinění. Do cukru je přidáno syntetické aroma neboli průmyslově vyráběný ethylvanilin.
Snad vás odradí, když se teď dozvíte, že je vyráběn z uhlí anebo z ropy. A to byste chtěla vpravit do vanilkových rohlíčků a nabídnout svým robátkům? Volte proto pravou vanilku, kterou najdete jen ve vanilkovém cukru. Pojmy jsou velmi podobné a leckdo nezachytí tento malý rozdíl, možná ho nepoznáte ani v chuti, ale markantní rozdíl je v tom, že vanilinovým cukrem do těla dostáváte opět chemii. Není to zbytečné? A zrovna o vánoční čas?
Proto bedlivě sledujte, co kupujete. Také si můžete svůj poctivý vanilkový cukr vyrobit sama doma. Je to velmi jednoduché. V obchodech bývají k vidění úzké dlouhé vanilkové tobolky. Buď jsou uschovány ve skleněných dózičkách pevně zavřených nebo v hermeticky uzavřených sáčcích. Do čisté sklenice prosejte obyčejný moučkový cukr tak, aby se netvořily hrudky a vložte do sklenice vanilkový lusk anebo ho i můžete podélně rozkrojit a opatrně vydlabat vnitřek a ten dát spolu s prázdným luskem do sklenice. Protřepejte a nechte přírodní aroma působit. Po pár dnech si přivoňte a máte celou hromadu vanilkového cukru připraveného pro sváteční pečení. A bez zbytečné chemie a nadstandardní ceny.
Vanilek je vícero druhů a nazývají se podle místa pěstování. Mezi nejznámější patří madagaskarská, z ostrova Madagaskar, mexická anebo bourbonská.