Před časem nastala doba masopustní, to znamená, že naši předkové v tento čas při očekávání příchodu Velikonoc drželi půst. Věděli moc dobře, co dělají a nepotřebovali k tomu výživové poradce ani dietology. My si dnes sami nedokážeme pomoci v lecčems, o čem pradědové vůbec nepřemýšleli. Oni jednali intuitivně a nebyli zahlcováni IT technologiemi a informacemi všeho druhu. My se už v dezorientačních zprávách, které okolo nás neustále proudí, nedokážeme mnohdy orientovat, ale předkové to v tomto směru měli lehčí. Neznamená to, že měli lehčí život, ba naopak. Neměli zemědělské stroje, orání se neobešlo bez volského potahu nebo kravičky, která byla druhým živitelem rodiny. Práce na poli byla velmi těžká a pomáhala celá rodina včetně malých dětí, které alespoň odebíraly kameny z kamenité půdy.
Ale přes tu všechnu lopotu naši předkové měli jasnou mysl. Řídili se východem a západem slunce, věřili v sílu přírody, kterou dovedli odhadovat podle letu ptáků, např. kdy odlétali do jižních krajin a když se vraceli nebo věděli, že když vlaštovky létají nízko při zemi, bude pršet. A tak i došli k masopustní očistě. A protože půst trval celých 40 dnů, bylo třeba se náležitě nejdříve posilnit. Masopustní půst začínal Popeleční středou, pokračoval Tučným čtvrtkem, v neděli se slavilo a tančilo, až přišel nejdůležitější den, a to masopustní úterý, kdy se průvod masek vesele loučil za popíjení a pojídání sladkých koblížků a jiných dobrot až do půlnoci.
Před půlnocí se „pochovala basa“ a začal přísný půst, kdy nebylo dovoleno jíst maso, slavit ani se bavit. Nastal čas, kdy hospodyně při vaření vynechávaly maso, a naopak se rodina dosytnosti mohla najíst luštěnin, brambor vařených se zeleninou, hutných výživných horkých polévek, které dodávaly sílu. Děti běhaly po vesnici s krajíci chleba tlustě pomazanými domácími švestkovými povidly nebo i namazaným máslem a posypanými bohatě cukrem.
Dnešní moderní doba na půst pomalu zapomíná, proto – rozpomeňte se na moudrost našich předků a pokuste se přijít na to, zda by vám půst mohl v něčem pomoci …