Jen málokterá žena nezatouží po tom, aby přivedla na svět nový život. Ne vždy se to může podařit přirozenou cestou a pak přichází ke slovu medicína a její možnosti. Každým rokem je v České republice narodí kolem 4000 dětí „ze zkumavky“. Pokud bychom to vzali z celosvětového hlediska, pak by počet dětí narozených metodou umělého oplodnění byl kolem 400 milionů.
- V současné době je už téměř vymýcen zastaralý a nepravdivý názor, že za neplodnost může obvykle pouze žena.
-
Podle zkušeností lékařů je příčina nemožnosti zplození potomka přirozenou cestou rovnoměrně u obou pohlaví.
- U mužů je většinou příčinou nedostatečná kvalita nebo kvantita spermií.
- U žen je tento problém mnohem komplikovanější.
Plodnost také klesá v přibývajícím věkem.
Nová metoda – větší naděje na vlastního potomka
Lékařský výzkum jde neustále kupředu, a proto i metoda umělého oplodnění za svou existenci doznala různých změn. Nejnovější metodou je mikrofluidní separace spermií. Česká republika byla jednou z prvních, která tuto metodu začala využívat.
- Je založena na imitaci přirozeného mechanismu výběru spermií.
- Jednoduše řečeno – spermiím je vytvořeno prostředí, které napodobuje podmínky v ženském těle, a tak dochází k přirozenému výběru nejschopnějších spermií, které mají největší šanci na úspěch.
Cílem je tedy co nejvíce se přiblížit přirozenému početí. Tato metoda může zvýšit šanci na otěhotnění až o 25 %. Kromě toho není žena tolik stresována a její organismus zbytečně zatěžován. Vzhledem k tomu, že možnost otěhotnění je vyšší, snižuje se logicky počet terapií.
- Tato metoda je vhodná pro páry, které již prošly neúspěšně IVF procesem oplodnění anebo je u nich prokázána nízká pravděpodobnost, že metoda IVF bude úspěšná.
- V současné době ale metoda mikrofluidní separace spermií není proplácena z fondu zdravotního pojištění, a proto ji si musejí pacienti hradit sami.