I přesto, že termín „nanotechnologie“ je novodobý, obsah tohoto slova je známý už od starověku. Nanotechnologie nemusejí být nutně spojené s nejmodernější technikou. Pokud bychom se podívali do Říma, kde jsou k vidění Lykurgovy poháry ze čtvrtého století, pak bychom mohli obdivovat nejen jejich krásu, ale také způsob, jakým byly vytvořeny.
- Římští skláři totiž do skla přidávali kovový prášek.
- Jaký to mělo výsledný efekt?
-
Jedním slovem bychom mohli říci, že dokonalý.
- Podíváme-li se na pohár z vnější strany, pak je smaragdově zelený.
- Vložte do něho světelný zdroj a pohár zčervená.
Ačkoliv naše moderní doba má celou řadu technologií, kterými zkoumá výrobu dávných produktů, na způsob výroby těchto pohárů jsme prostě nepřišli. Jen je známo, že v pohárech jsou přítomny částice ve velikosti nanometrů.
Nanotechnologie pronikla do mnoha oborů
Nanotechnologie se v současné době využívají nejen v mnoha průmyslových odvětvích. Největšího uplatnění se jí dostává pochopitelně v lékařství. Pro laika je až neuvěřitelné, že dnešní medicína dokáže dopravit lék přímo na místo určení. Tím pádem jsou napříst metody léčby rakoviny mnohem šetrnější a odpadá mnoho nežádoucích vedlejších účinků. Nanočástice jsou nositeli chemoterapeutické látky a lék se uvolní teprve až dorazí k rakovinné buňce.
- Své uplatnění nachází nanotechnologie i ve vojenství. Jistě si každý vybaví vojáka v neprůstřelném obleku. Tento oblek je vždy velice masivní a jistě je i pro svého nositele celkem slušnou zátěží. Pomocí nano trubic uhlíku je možné vyrobit vestu, která je nejen neprůstřelná, ale také lehká a skladná. Je totiž ve velikosti klasického trička.
Další uplatnění v této oblasti spadá do konstrukčních prvků stíhaček a průzkumných letounů. Pochopitelně nesmíme zapomenout na automobilový průmysl, který už by bez nanotechnologií v mnoha případech nemohl fungovat.