Koupit byt v původním stavu má řadu výhod. Zejména, pokud jeho původní majitel v bytě nic razantním způsobem nepředělával, a ponechal jej tak, jak jej zhotovili řemeslníci v době socialismu. Takové byty jsou stále ještě k mání, nebude jich zřejmě mnoho, ale je velmi pravděpodobné, že mnozí senioři v takových prostorách stále žijí. Nechce se jim pouštět do bourání umakartového či dřevotřískového jádra a provádět rekonstrukci vody, odpadů a elektroinstalace, když jim všechno celkem spolehlivě funguje.
Stát se novým majitelem takových prostor je ale pro většinu mladších ročníků výzvou k celkové rekonstrukci už jen proto, že je jim nepříjemné užívat předměty a vybavení bytu po cizích lidech. Chtějí mít vše nové a čisté, neohmatané, co není prosyceno energií bývalých nájemníků. A tak se pouští do rozsáhlých stavebních prací buď svépomocí, anebo s řemeslníky či stavební firmou.
Samotný průběh rekonstrukce sice obnáší určité potíže, zejména v návaznosti některých prací, aby vše „klapalo“, a aby tu nevznikl nějaký problém nebo zbytečné prostoje, týká se to například odpadů a elektroinstalace v koupelnách či kuchyních, vyzdívání jader a pokládky podlahových krytin. To nejhorší však přichází na závěr celé akce, a tím je úklid.
Připadá vám podivné, že úklid je nejhorší fází rekonstrukce bytu? Ano, je to tak, úklid bytu po rekonstrukci je nesmírně náročný a vysilující, protože se musí provádět ručně a důkladně. Je nutné zbavit povrch stropu a stěn, parapetů, rámů oken a dveří, některého nábytku a svítidel a samozřejmě podlah jemného stavebního prachu, šmíru či mastnoty, a to není jen tak.
Náročné je to zejména tam, kde se pracuje se sádrokartonem a pórobetonovými tvárnicemi, a kde je ve hře i štuková hmota, lepidlo na obklady a různé brusné tmely. Takový úklid je někdy nutné provádět ve více fázích, protože hrubým setřením hadrem odstraníte jen část nečistot. Naštěstí si s tímto ví profesionálové rady, a tak nemusíte mít obavy, že by po jejich zásahu nebyl byt jako klícka.