A přes ty vlak nejede. Jestliže začínáte s tréninky, poraďte se nejprve s trenérem ve fitku. Projednejte s ním, proč cvičíte, zda chcete hubnout nebo zpevnit svaly a on tomu přizpůsobí tréninkový plán.
Důležité je vědět, že velmi záleží i na pitném režimu. Jestliže s tréninky pomalu začínáte, nemáte zapotřebí do sebe lít hektolitry energy drinků. Na ty prostě zapomeňte a zkuste to s obyčejnou pramenitou vodou anebo neochucenými minerálkami. Podpůrné nápoje před, během a po cvičení vám trenér naordinuje v případě silových tréninků anebo když budete cvičit déle než hodinu, a to proto, aby se tělo nevysilovalo a svaly dostaly to, co si zaslouží.
V tom případě se dodávají v nápoji karbohydráty a sodík. Žádané jsou iontové nápoje, které obsahují vše, co se vám bude hodit a čím se znovu zásobí vaše unavené svaly, a to – vitamíny, stopové prvky, minerální látky, nezbytné aminokyseliny a důležité proteiny.
Popíjejte vodu i během cvičení po malých doušcích, aby nedocházelo k hydrataci. Jestliže začnete pít až v případě, když máte žízeň, nastává chyba, protože tělo už je dehydratované a volá o pomoc. Mohli byste si tak ublížit. Pitný režim je velmi důležitý, obzvláště u sportovců. Tak na to nezapomínejte.
Ale co je taktéž důležité. Než začnete s tréninkem, je třeba svaly zahřát, a to proto, abyste je ochránili před úrazy – natržením apod. takže, i když se vám nechce, hupsněte na rotoped a alespoň patnáct minut poctivě šlapejte nebo se proběhněte po běžícím pásu. Pak budou svaly nažhavené a poděkují vám za vaši píli a předejdete trhlinkám ve svalových vláknech.
Po cvičení nevynechávejte protažení a relaxaci. Strečink není jen pro dámy, jak si někteří muži myslí, ale protahovat svaly by měli i pánové. Jen tak nedojde časem ke zkracování svalů. Tréninkem totiž dochází ke stažení svalu, který byste měli opět uvolnit, aby mohl správně regenerovat. Vaše svaly tak budou stále flexibilní a budou mít stále dobrý rozsah.