Říká se, že co kuchař, to jiný výsledek. Něco na tom jistě bude. Jedno z nejdiskutovanějších jídel v tomto ohledu je bezesporu svíčková na smetaně. Na její přípravu by se mělo používat pouze kvalitní hovězí maso. Vzhledem k tomu, že cena nejkvalitnějšího zadního hovězího celkem vysoká, je možné nahradit ho některým levnějším druhem.
- Nejvíce se ale kuchaři přou zřejmě o to, jestli v závěru vaření zeleninu pouze pasírovat přes síto anebo před tím rozmixovat.
-
Je to věc názoru a zvyku a oba tábory mají pro svá tvrzení pádné argumenty.
- Pasírování– vynikne chuť každé použité přísady a suroviny. Mixováním se chutě příliš spojí.
- Mixování – ve výsledné omáčce zůstane vše, co jsme do ní na začátku vložili. Odpad je skutečně jen minimální.
Řešením by možná byla metoda zkoušek a omylů. Prostě to jednou vyzkoušet jedním a podruhé druhým způsobem a poté se rozhodnout, co je pro nás tím pravým.
Knedlík? Samozřejmě, ale jaký?
Další otázkou je příloha. Každý si jistě hned dodá, že to musí být pochopitelně knedlík. Ale jaký? Klasický houskový nebo karlovarský? Je třeba mít na paměti, že do karlovarského knedlíku se přidávají ještě další ochucovací přísady, které mohou ve finále změnit i chuť samotné omáčky.
Vegetariánská svíčková
Mnoho klasických „masových pokrmů“ lze připravit i ve vegetariánské variantě. Platí to i o svíčkové. Vzhledem k tomu, že hlavní surovinou je několik druhů zeleniny, není příprava nikterak složitá a výsledek je podle mnoha strávníků více než uspokojivý.
- Je možné maso úplně vynechat anebo ho nahradit například produkty, mezi které patří TEMPEH, TOFU nebo SEITAN.
Nejdůležitější ale u přípravy svíčkové je bezesporu závěrečná fáze, kterou je dochucení.I na tento proces se názory různí. Základem je ale především citronová šťáva. Někdo přidává dokonce šťávu z pomerančů nebo pomerančový džus.