Zdraví je to nejcennější co máme, i když si to někdy ani neuvědomujeme, dokud nepřijde nějaký závažný zdravotní problém. Proto bychom o své zdraví měli pečovat. Někdo se láduje vitamíny a výživovými doplňky, jiný běhá. Nedá se říci, že jedno nebo druhé je špatně či dobře. Každý dělá to, co umí a hlavně co může. Obézní člověk asi běhat nebude a když to zkusí, naopak si může poškodit klouby, které otřesy způsobenými během po zpevněném povrchu dostanou řádně zabrat.
Ale určitě můžeme doporučit zdravý pohyb. Pro toho, kdo nemá problémy s nadváhou, je běh určitě dobrou variantou, obzvláště, pokud k němu inklinuje. Jenže ono je běhat a b ě h a t.
Běhat se totiž musí umět. Jestliže jste nikdy neběhali, dobíhající tramvaj ani autobus se nepočítá, pak bude vhodné, když si pečlivě nastudujete pokyny, které byste měli dodržovat, pokud budete chtít tryskem vyrazit ze svého domova.
Bod číslo jedna: Nepřepalte to již na začátku!
To bývá věčná slabina nových začínajících běžců. Nemají zkušenosti, podceňují sportovní obuv a rázem a samozřejmě hned napoprvé vyrazí tryskem přes půl města. Sice to možná dají hned na první dobrou, ale i jejich klouby mohou dostávat zabrat, protože nenašlapují při běhu tak, jak by správně našlapovat měli. Ještě nějaký čas jim tělo dovolí běhat bez bolesti, jenže když se nepoučí, za pár týdnů přijde bolest. Proto je lepší zdravotním komplikacím předcházet.
Bod číslo dvě: Dobrou volbou je oslovit kamaráda, který má s běháním již své zkušenosti a může vám poradit. Zkontrolujte letmým pohledem jeho boty. Asi nebude mít sandále. Vyptejte se ho i na běžeckou obuv – jakou vám doporučí a kde nejlépe si ji zakoupit. Běžeckou obuv volte letní a zimní – ta bývá zateplená či na vyšší podrážce, aby vám neprochládávala chodidla.
Bod číslo tři: Pokud chcete začít běhat sami, pak začínejte stylem indiánský běh. Vyplatí se vám to!