Ačkoliv letec a spisovatel Antonio de Saint-Exupéry opustil náš svět v pouhých 44 letech, zapsal se trvale do světové literatury. Kdo z nás by neznal dojemný, a přitom tak hluboký příběh o pilotovi, který ztroskotá na Sahaře a tam potkává Malého prince, který sem zabloudil z jedné daleké planetky.
- Je až neuvěřitelné, že sám Saint-Exupéry skončil svůj život podobným způsobem.
Své dětství prožil malý Antonio v prostředí plném lásky a porozumění, které mu vytvořila především jeho matka. Ta měla také největší vliv na budování osobnosti svého syna. Od malička byl vychováván k tomu, aby si vážil všeho živého a vše chránil. Učila ho, že Zemi nevlastníme, ale pouze si ji půjčujeme od našich dětí.
- Malý Antonio už ve svých šesti letech začal psát první básničky a pochopitelně byla jeho první posluchačkou matka.
Exupéry – vynálezce a pilot
Kromě literárního nadání měl i smysl pro technické vynálezy. V jeho osobě se tak potýkaly dvě osobnosti. Spisovatel a vynálezce. Ve svých dvanácti letech sestrojil s pomocí kamarádů létající bicykl. Nebylo to ovšem dílo okamžiku. Před jeho sestrojením pečlivě vše propočítával a rýsoval.
- Do jeho plánů zasáhl polský pilot, který přistál na střeše nedalekého obchodního domu.
- V tu chvíli poznal Antonio marnost svého počínání a o své létající kolo se dál nezajímal.
Rozhodně touto událostí nezahořkl. Naopak. Už netoužil po ničem jiném nežli se moci proletět ve skutečném letadle. A právě onen polský pilot, Gabriel Wroblewski, mu jeho sen splnil.
- Dalo by se říci, že to byl pro malého Antonia zlomový okamžik.
- Když letadlo dosedlo na pevnou zem, pronesl s naprostou jistotou, že se stane pilotem a také vynálezcem.
Obojí se mu splnilo. Přestože za svůj život získal třináct patentů na vynálezy v letectví, pro svět zůstává snílkem, který mluvil s Malým princem.
- Kdo ví, třeba se s ním pak v létě roku 1944 skutečně setkal.