Co vůbec znamená slovo fitness? Ve sdělovacích prostředcích je neustále skloňováno ve všech pádech, internet je tím slovem přehlcený, jako by jediná zdravá forma pohybu se nacházela právě v posilovnách a místech k tomu stvořených.
Jedná se o sportovní aktivity, které vedou ke zpevnění a protažení celého těla a zároveň uvolnění svalů, které jednostranně namáháme. Moc dobře to znají ti, kteří mají „sedavé“ zaměstnání. Tam velmi trpí krční páteř, šíje, ramenní klouby a v neposlední řadě také zápěstí a palcový kloub, kterým ovládáme počítačovou myš. Proto je žádoucí, abychom se od počítačů včas odpoutali a doma k nim, pokud možno již nesedali. A není to jen o počítačích, stačí i tablety či i-pody, kdy člověk většinou s nimi sedí nepřirozeně, hrbí se a vydrží v této pozici značně dlouho. A potom přicházejí zdravotní komplikace ve formě stažených svalů, kdy již bolesti vystřelují do krku, do hlavy, úporná bolest může budit i ze spaní. Pak je pozdě na prevenci.
Proto s ní začněte právě teď a zvolte cvičení, které vám nejvíce vyhovuje. Můžete navštěvovat fitness centra dle libosti, zakoupit si permanentku. Pod vedením osobního trenéra se k výsledku dopracujete rychleji. Nejdříve vás prozkoumá pohledem, vidí, jak stojíte, kde, co chybí, kde přebývá, citlivě s vámi probere váš zdravotní stav. Sestaví vám plán činnosti, kde se zaměří na to, čeho chcete dosáhnout.
Pokud si v posilovnách nevíte rady, určitě se obraťte na trenéra a na všechno, co vás zajímá, se vyptejte. Ale hlavní je si říct, co vlastně chci, čeho chci dosáhnout, zda chci jen posílit svaly anebo nabýt svaly. S tím vším ruku v ruce jde totiž i výživový jídelníček, který vám ve sportovních centrech na vaši žádost naordinují na míru.
Nestačí „jen“ cvičit – to je jistě chvályhodné, ale měli byste zpravidla (pokud jste tak již neučinili) upravit i svůj jídelníček. Jen tak můžete dosáhnout výsledků a vylepšit vaše zdraví.