Některé nemoci jsou novodobé a vznikly díky civilizaci, která jde neustále kupředu. Některé jsou tu mnoho tisíc let a stále si s nimi nevíme rady. Jednou z takových nemocí, které se nám ještě nepodařilo vymýtit, je i malárie.
- Na naší planetě tato zákeřná nemoc řádí už neuvěřitelných padesát tisíc let.
- Každým rokem se nakazí stovky milionů lidí a z toho půl milionu jejím následkům podlehne.
Malárii přenášejí komáři z rodu Anopheles.Kromě této choroby přenášejí i řadu dalších, smrtelných nemocí. Například žlutou zimnici nebo virus zika.
- Komár ale není přímým nositelem malárie.
- Přenáší ho parazit, jehož je komár hostitelem.
Přes slinné žlázy komára se do lidského těla dostane nákaza krví až do jater a tam jsou schované přibližně měsíc. Mezitím se zevnitř požírají buňky. A tak nemoc tělem postupuje stále dál.
- Další oběti hledají v krvi v podobě červených krvinek.
- A tak to jde stále dál, až je zasaženo tělo natolik, že se ozve imunitní systém.
Mrtvých červených krvinek je už takový počet, že to tělo přestává zvládat.V tuto chvíli se nákaza projeví tím, že postiženého začne bolet hlava, má horečku, zimnici, křeče a někdy se může přidat i průjem. Pokud se malárie dostane do mozku, pak způsobí kóma, po kterém následuje smrt.
Nová naděje v boji s malárií
Vědci dělají, co mohou, aby si medicína dovedla s touto nebezpečnou nemocí poradit. Na Oxfordské univerzitě byla vyvinuta vakcína, která by měla být v několika následujících měsících zkoušena přímo v terénu. Pilotními pokusy prošla úspěšně. Problém je, že léky, které se používaly na malárii v minulých dobách, přestávají být účinné. Antimalarika nefungují u té nejohroženější skupiny, kterou jsou těhotné ženy a děti.
- Je tedy zapotřebí vyvinout skutečně účinný lék, protože by mohla nemoc mutovat a pak by vznikly další a mnohem odolnější kmeny.