Kdy přesně se začala těžit a zpracovávat měď, už se asi nedozvíme. Tento údaj můžeme jen odhadovat z celé řady archeologických nálezů. Faktem je, že měď byla využívána člověkem už v dobách pravěkých. A to v pozdní době kamenné. Využití mědi bylo pro člověka přelomové období. Poté, co ji člověk dokázal tavit, nastupuje doba bronzová. V této době žil kupříkladu slavný Ötzi, který byl nalezen v Alpách. Jeho životní pouť spadá do doby cca 3200 př. n. l.
-
Čím naši předkové roztápěli pece na tavení mědi?
- K dispozici byly většinou dvě suroviny.
- Buď se využíval suchý trus anebo v oblastech, kde rostly datlovníky, se využívaly datlové pecky.
Využití mědi bylo celkem převratné. Je totiž nejen základem celé řady velice důležitých slitin, ale také se vyznačuje dobrou tepelnou i elektrickou vodivostí a snadným mechanickým zpracováním. Vyniká také odolností vůči korozi.
- V současné době je velice důležitým prvkem především v elektrotechnice.
- V dřívějších dobách se z mědi razily i mince.
Mohly měděné zbraně fungovat?
Zajímavé je, že v dobách dávných byly vyráběné ze slitiny mědi a cínu i zbraně. Přitom tato slitina nepatří právě k nejtvrdším materiálům. Proto vznikla domněnka, že zbraně z těchto materiálů se vůbec k boji nepoužívaly, ale sloužily spíše jako ceremoniální pomůcky.
- Dlouhodobé studie ale prokázaly, že se tyto zbraně skutečně využívaly i v bojích.
Nejprve bylo ale nutné přijít na techniku, kterou se bojovalo. A pak už bylo vše jasné. Pokud bychom to řekli zjednodušeně, pak záleželo na šikovnosti každého bojovníka, jak si se svou málo odolnou zbraní poradil. A vzhledem k tomu, že se tehdy zbraně vyráběly především z těchto materiálů, byly vlastně síly vyvážené.
- Podle zkoumaných bojových technik se soupeři netloukli meči hlava nehlava, ale spíše se snažili jeden druhého zatlačit a poté zasadit protiúder.