Běháním si perfektně vyčistíte hlavu, a to proto, že při této sportovní aktivitě nemáte čas přemýšlet. Musíte se dívat, kam šlapete, obzvláště, pokud běžíte lesem po kamenité cestě anebo se sledujete trasu a vyhýbáte se ostatním lidem. Není čas myslet na hlouposti. Mozek dostane částečné volno a odmění se vám opět nově nabytou energií stejně jako vaše tělo. S během můžete začít téměř v každém věku. Ale s opatrností nejdál dojdeš, doběhneš. Nemá smysl hned první běhání „přepálit“. Když už se rozhodnete být běžcem, určitě zajděte do renomovaného obchodu a pořiďte si boty přímo na běhání. V létě budou jiné – prodyšné a lehké, pro chladné období budou také jiné, protože byste v lehké letní botě umrzli a to není žádoucí.
Propustné lehké oblečení, čelenku pro chladné počasí, kvalitní boty a můžete vyrazit. Běhání se dělí na několik běžeckých úrovní:
- Jogging. Někdy se mu také říká indiánský běh, to znamená, že v určitých intervalech ho prokládáte střídavě chůzí a během. Pro začátek je to nejlepší způsob, jak získávat postupně fyzičku. Mnohdy začátečníci mají problém s dýcháním, kdy pociťují při běžení píchavou bolest v podbřišku. Zpravidla je bolest způsobena špatným dýcháním. Jogging je vhodný pro ty, kteří mají nulovou fyzičku anebo pro obézní či lidi trpících nadváhou.
- Dalším stupněm je samotný běh, kdy nedochází už k žádné pauze a běžec dosahuje tak zvané „letové fáze“, to znamená, že je to okamžik, kdy žádná z končetin není ve styku se zemí. Kdo si úprk oblíbí, má si z čeho vybírat: Běžení do vrchu, do schodů, orientační, crossové závody, canicross, s Nordic Walking holemi a mnohé další.
- Kondiční. Znakem této aktivity je zvyšování své fyzické kondice. Jedná se už o pravidelnou a cílenou činnost, která se začíná podobat opravdovému tréninku. Oblíbené jsou kondičky ve dvojicích.
- Závodní. Pokud se svými běžeckými schopnostmi dostanete až sem, pak jste dosáhli na úplný vrchol a začínají skutečné tréninky a tvrdá dřina.