Podzimní dny bývají většinou sychravé a vyznačují se plískanicemi, deštěm, a ještě k tomu se brzy stmívá. Dny se zkracují a noci prodlužují. Člověk by se nejraději zavrtal doma a nevycházel ven. Zlepšeme si náladu dobrým a výživným jídlem.
Obzvlášť na podzim a v zimě bychom měli připravovat jídla, která nás zahřejí, a to nám dopřeje pečená kořenová zelenina. Můžete si vybírat z toho, co vám chutná. Mrkev, petržel, celer, červená řepa, tuřín i krásně oranžová dýně Hokkaidó. Nezapomeňte doplnit i hlíznatou zeleninou, což jsou brambory anebo batáty.
Batáty, jinak – povijnice jedlá, mají oproti bramborám mnohem větší energetickou hodnotu. Jsou nasládlé díky fruktóze, sacharóze a glukóze, proto se jim také lidově říká sladké brambory. Obsahují velké množství železa a vitamíny A, B, C, E a vlákninu. Je vhodné je právě zkombinovat s brambory, protože ty mají naopak nízkou energetickou hodnotu, a navíc ale obsahují spoustu vitamínu C a vitamíny řady B. Obzvláště „nové brambory“, které jsou k dostání nyní, mají až trojnásobně více céčka než skladované zimní brambory. Dlouhým skladováním totiž vitamínu C postupně ubývá.
Vraťme se k našemu receptu. Pekáč vyložte pečícím papírem a naskládejte na něj vybrané druhy zeleniny. Krájejte ji na stejně veliké kousky, aby se rovnoměrně propekla. Pokud vám nevadí česnek, vezměte paličku, odkrojte vrchní díl – vykouknou na vás krásné stroužky – a vložte do pekáče. Upečený česnek pak jednoduše „vytlačíte“ a promícháte s ostatními kousky a získáte tak voňavé prima jídlo. Před pečením vše s citem maloučko osolte a zakápněte balzamikovým octem. Krásně se do pochutinek vsákne a ony tak získají na pikantnosti. Na závěr zakapejte olivovým olejem, přikryjte alobalem a pekáč dejte to přehřáté trouby alespoň na 200 stupňů a už se můžete těšit na báječné jídlo, které za 30–40 minut provoní vaši kuchyň.